Ortos Bandagister Brøndby

Ortos Brøndby

bro@ortos.dk
Send sikker mail til Ortos

Sognevej 25, bygn. 87
2605 Brøndby
Telefon 43 53 05 05

Din GPS fejler måske

Nogle GPS’er leder ind i Prior Park. Sker det for dig, så kør til Port Syd og tag to venstresving, eller sørg for at køre på Sognevej fra Park Allé og IKKE fra Vibeholms Allé.

Åbningstider

Man–tors kl. 8.00 – 16.00
Fredage kl. 8.00 – 15.00

Bestil tid på 43 53 05 05

Ring for en aftale, så vi er
klar til at tage godt imod dig.

Ortos Bandagister Brøndby

Medarbejdere

Brian Terkildsen Hansen

Brian Terkildsen Hansen

Aut. bandagist, CPO, B.Sc.
brhansen@ortos.dk

Nadia Bæk Hansen

Nadia Bæk Hansen

Aut. bandagist, CPO, B.Sc.
nhansen@ortos.dk

Gunvor Petersson

Gunvor Petersson

Aut. bandagist, CPO, B.Sc.
gpetersson@ortos.dk

Linea Bjerre Wejse (barsel)

Linea Bjerre Wejse (barsel)

Turnusbandagist
lchristensen@ortos.dk

Jacob Jensen

Jacob Jensen

Aut. bandagist, CPO, B.Sc.
jjensen@ortos.dk

Jeannie Mathiasen

Jeannie Mathiasen

Aut. bandagist, CPO, B.Sc.
jmathiasen@ortos.dk

Anders Tange

Anders Tange

Afdelingschef i Brøndby og aut. bandagist
atange@ortos.dk

Erik L. Poulsen

Erik L. Poulsen

Aut. bandagist, CPO, B.Sc.
epoulsen@ortos.dk

Lorea Holm

Lorea Holm

Aut. bandagist, CPO, B.Sc.
lholm@ortos.dk

Mariam Said

Mariam Said

Turnusbandagist
msaid@ortos.dk

Mette Hansen

Mette Hansen

Administrativ medarbejder
mhansen@ortos.dk

Mette Arvid Hjerrild

Mette Arvid Hjerrild

Administrativ medarbejder
mhjerrild@ortos.dk

Louise Rud Brandt

Louise Rud Brandt

Administrativ medarbejder
lbrandt@ortos.dk

Debi Bischof

Debi Bischof

Clinical process developer
dbischof@ortos.dk

Rikke Gade Bisgaard

Rikke Gade Bisgaard

HR Business Partner
rbisgaard@ortos.dk

Søren Bondesen

Søren Bondesen

Tekniker
sbondesen@ortos.dk

Kim Larsen

Kim Larsen

Tekniker
klarsen@ortos.dk

Nina Ronja S. Larsen

Nina Ronja S. Larsen

Ortopædist
nlarsen@ortos.dk

Tine L. S. Håland

Tine L. S. Håland

Ortopædist-elev
thaaland@ortos.dk

Kenneth Jackie Jensen

Kenneth Jackie Jensen

Medhjælper
kjensen@ortos.dk

Vi tror på tætte relationer

Besøg af Kirkebækskolens terapeuter

Terapeuterne på Kirkebækskolen er tætte samarbejdspartnere her i Brøndby, for vi er kommet der fast et par gange om ugen i al den tid, vores afdeling har eksisteret.

Men denne gang mødtes vi på Ortos hjemmebane til en temadag om korrektion og balancering af fodkapsler, og en debat om korsetter – hvordan opbygger vi korsetter til børn med multiple funktionsnedsættelser, og hvordan korrigerer vi skoliose i korset?

Fagligt indlæg for terapeuter
Andreas demonstrerer
Inspiration til nye løsninger

Vi takker for et alsidigt besøg i afdelingen, hvor vi både nåede en guidet tur i vores lokaler, fagligt indhold og en delikat frokost.

Vigtigst af alt havde vi god tid til de samtaler, der er så godt givet ud, fordi de skaber indsigt i hinandens hverdag og inspirerer til nye løsninger.

Fx fandt vi denne dag ud af, at vi skal arbejde med flere af børnenes standfunktion.

Læring og samarbejde i Ortos
God frokost, godt samarbejde

Kirkebækskolen ligger i Vallensbæk, og er en skole for børn med multiple funktionsnedsættelser.